Miks oli 2021 viikingiaasta?

Miks oli 2021 viikingiaasta?

Kümne aasta eest leiti Saaremaalt Salmelt ehitusööde käigus muinaslaeva vrakid. Peagi selgus, et tegemist on viikingilaevadega, mis hilisema uurimise käigus on ümber kirjutanud kogu Euroopa viikingiajaloo. Tänaseks on uurimustöö lõpule jõudnud ning leiud on ootel Saaremaa Muuseumis, kus need saavad mai kuus osaks muuseumi püsiekspositsioonist. Viikingilaevade leidude näitus moodustab ühe osa suuremast projektist – nimelt on 2021. aasta Saaremaal Viikingiaasta.

 

Aastakümneid Skandinaaviaga seostatud viikingikultuur oli tegelikult palju laiemalt levinud ja kujundas samamoodi ka Läänemere idaranniku rahvaste igapäevaelu. Saaremaa on geopoliitiliselt olnud Skandinaaviast tulnud rännete oluline peatuspaik ja seega väärib viikingiretkede kaardile kandmist. Viimase aastakümne avastuste valguses tuleb arvata, et Eesti rannarahvas, ennekõike aga saarlased, mängisid siinkandis palju suuremat rolli, kui Põhjala saagad ning muud muistsed allikad jutustavad. Uuemad muinasleiud näitavad, et Saaremaa kartmatud meresõitjad kasvatasid vägevust ühes areneva sõdalaskultuuriga, millest kasvas välja retkede- ja avastusterohke viikingiaeg.

 

Viikingiaasta eesmärgiks on viikingiteema laiem tutvustamine ning see hõlmab nii Saaremaad, Muhumaad kui Ruhnu saart. Kutsume üles ettevõtlikke inimesi andma oma panuse Viikingiaasta kordaminekusse. Korralda temaatiline üritus, loo suveniire või temaatilisi tooteid Viikingiaasta märgiga, paku toitlustusasutuses temaatilisi hõrgutisi. Kui oled miskit valmistanud, korraldamas, pakkumas, siis anna sellest ka Viikingiaasta projektimeeskonnale teada, et saaksime omalt poolt seda sõna levitada.

Saaremaa viikingiajaloo häll on Salme
Saaremaa viikingiajalugu sai alguse Salme laevaleidudest // Foto: Saaremaa muuseum
Saaremaa viikingiaasta üks tähtsündmusi on Salme viikingiturg
Tänapäeval peetakse Salmel igaastast viikingiturgu // Foto: Irina Mägi

Viikingiaasta sümboolikast pikemalt

 

Viikingiaasta tähistamiseks on loodud Viikingiaasta märk, mis rõhutab Saaremaa viikingipärandit ning aitab ühendada 2021. aastal piirkonnas toimuvad kultuuri- ja spordisündmuseid ühtse märgi alla.

 

Kuigi oma algideelt on tegemist justkui traditsioonilise monogrammiga (V ja A, ehk ViikingiAasta) siis tähelepanelikum vaataja võib märgata ka enamat. Esimene ja nö kõige suurem element on ring ehk sõõr. Nii tühi, kui täidetud ring kuuluvad vanimate kujundite hulka. Tühi ring tähistab päikest ja kuud. Ringil oli maagiline võim kaitsta kurjade jõudude eest. Seda sümbolit on kasutatud maailma erinevates kultuurides, kuid tema tähendus on igal pool üks – päike või midagi, mis assotsieerub päikesega, näiteks kuld. See on üks vanemaid päikesemärke. Ring markeerib erilist, piiratud tsooni. Millegi ümbritsemine nähtava või nähtamatu ringiga on erinevates usundites kaitsevahendina laialt tuntud ning sellesse seosesse kuulub ka sõrmuse ja vöö universaalne kaitsetähendus. Saaremaal näiteks usuti, et teatud viisil kaitseringi vedamine tekitab ümber otsekui tuleringi, millest ei pääse isegi madu-uss läbi. Ringiga ümbritsemine tähendab selle sisemusse jääva koondamist ja kooshoidmist. Ringile ühtlaselt jaotatud 12 täppi märgistavad aastaringi, on ju tegemist viikingiaastaga.

 

Teine element, mis ringi sees silma hakkab meenutab teatud mööndustega diagonaalristi. Seda võib võtta aga ka kui korrutamist – näiteks muudab hea mitmekordseks. Kaitsev ja hoidev rist. Ringi sees olevad märke võib pidada ka sõlmeks või seotuseks ajaloo ja tänapäeva vahel. Märk sümboliseerib ja põimib üheks tervikuks kõik tulevad ja eelseisvad Saaremaa Viikingiaastal asetleidvad sündmused ja ettevõtmised.
Lihtsad geomeetrilised vormid viitavad ajale, kus kirjaoskus meie tänapäevases mõistes oli privileeg vaid väga vähestele.

 

Sõjakas ja arhailine väljanägemine jutustab meile loo viikingi kilbist (mis oli viikingite peamine kaitse lahingus), aastaringist ja ka sellest, kuidas kõik inimesed kenasti üksteise käevangus Merepäevadele või Salme viikingiturule lähevad.

 

Logo ehk märk sümboliseerib eelkõige viikingiaastal toimuvaid sündmusi ning kutsub tähelepanu pöörama Saaremaa viikingiajaloole. Tegu on kunstilise lähenemisega ning loojatepoolse tõlgendusega. Soovitavalt peaks märki kasutama koos laiendiga VIIKINGIAASTA 2021.

 

Siit saad alla laadida Viikingiaasta sümboolika. Tutvu ka Viikingiaasta logo kasutamise juhendiga.

Viikingiaasta Saaremaal 2021
Saaremaa Viikingiaasta 2021 sümboolika erinevad variandid

 

#saaremaaviikingiaasta #viikingiaasta #viikingisaar #visitsaaremaa #kenalugu

Loe lisaks

Kes on viikingid?

Näitus “Viikingid enne viikingeid”

Salme lahing

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.